Významnou součástí tradičního způsobu zemědělství je chov zvířat a především krav a býků.
Chov hospodářských zvířat má pro zemědělství nezastupitelnou roli. Nelze totiž opomenout jejich významnou úlohu při tvorbě organického hnojiva a jejich schopnost využít velké plochy, které by člověk sám pro svoji výživu využít nemohl.
Z historie i současnosti můžeme vysledovat důležitost chovu dobytka pro lidskou společnost. Není náhodou, že se v mnoha kulturách a společnostech považují krávy za znanemí ekonomického rozvoje a prosperity. Například v Indii je dodnes kráva oceňována až na úroveň matky, protože nám poskytuje mléko stejně jako naše matka. Podobně je i býk považován za živitele-otce, který pomáhá na polích pěstovat potravu a zajišťovat další nezbytnosti chodu hospodářství.
Krávy nám poskytují pět základních surovin: mléko, máslo, jogurt a ghí, které slouží jako potraviny a dále moč a trus. Tyto dvě složky jsou důležitou součástí zemědělské produkce. Výhody, které nám přináší chov krav a býků jsou neporovnatelné s náklady spojenými s jejich výživou a ustájením.
Mléko podle tradiční indické medicíny obsahuje takové výživné složky, které pomáhají při vývoji jemných mozkových tkání. Je však potřeba pít mléko teplé. Mléko obsahuje kromě toho mnoho přirozených antiseptických látek, neboť krávy ve volné přírodě spásají trávu a volně rostoucí léčivé byliny. Kravské mléko tedy obsahuje velké množství látek, jež mohou prospět při léčení mnoha neduhů.
Máslo je nedílnou součástí našeho jídelníčku a obsahuje vitamíny rozpustné v tucích. Přepouštěním másla se odstraňují nečistoty v něm obsažené a vzniká ghí, které je velmi zdravé, nekazí se a v kuchyni se používá při smažení a při přípravě mnoha pokrmů z obilnin a zeleniny. Neobsahuje cholesterol.
Jogurt působí blahodárně na střevní mikroflóru. Čerstvý jogurt zlepšuje zažívání a pomáhá k lepšímu vstřebávání živin a vitamínů. Poskytuje tělu potřebný vápník, bílkoviny vysoké nutriční hodnoty a tím pomáhá zajistit správnou funkci svalové hmoty, trávicího ústrojí a důležitých orgánů těla.
Antiseptické účinky kravské moči byly známy už našim babičkám a prababičkám, a běžně se jich využívalo v domácnostech a v lidovém léčitelství.
Kravský trus je přirozeným hnojivem potřebným pro obdělávání půdy tradičním způsobem. Půda byla dříve hnojená pouze trusem a tak se dokázala ubránit škůdcům a nebylo zapotřebí jedovatých ochranných prostředků. Sušený kravský trus je také velmi ekologickým palivem.
Býci a koně jsou tažná zvířata, která pomáhají farmářům při práci na poli, při orbě, těžbě dřeva a přepravě nákladů. Sílu těchto zvířat lze také využít k pohonu mlýna, čerpání vody apod. Jsou tedy důležitými pomocníky při pěstování obilí, přepravě a v minulosti se domácí zvířata používala i jako přirozený zdroj tepla.
Zvířatům na naší farmě se snažíme uzpůsobit podmínky odpovídající jejich fyziologickým a etologickým potřebám. Zajišťujeme jim dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, ochranu proti slunci a extrémnímu počasí, dostatek prostoru a podestýlku. Prostředí, ve kterém žijeme, nás přímo i nepřímo ovlivňuje v mnoha aspektech našeho života, a když se svými činy snažíme přinášet štěstí ostatním tvorům, přinese to štěstí i nám.